Z art. 57 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm., dalej ppsa) wynika obowiązek rozdzielenia skarg wniesionych do sądu administracyjnego w jednym piśmie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. akt: II OZ 592/13.
Stan faktyczny:
Mieszkaniec gminy jedną skargą zaskarżył szereg wymienionych w jej treści uchwał Rady Powiatu. Skarga została rozdzielona na 69 odrębnych postępowań, którym nadano sygnatury odrębne sygnatury. Zdaniem skarżącego powyższe zarządzenie rozdzielające skargi na poszczególne uchwały zostało wydane niezasadnie, gdyż ekonomika procesowa nie uzasadnia jego wydania. Nadto jego wydanie ma na celu wyłudzenie nienależnych opłat sądowych, a przez to odstraszenie skarżącego od kontynuowania postępowania z uwagi na znaczne koszty sztucznie wygenerowane przez Sąd.
Postanowienie NSA:
Zgodnie z art. 57 § 3 ppsa „jeżeli w jednym piśmie zaskarżono więcej niż jeden akt lub czynność albo bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania, przewodniczący zarządza rozdzielenie tych skarg”.
NSA w cytowanym orzeczeniu przypomniał, że „rozdzielenie takie jest obligatoryjne. Oznacza to, że każdorazowo gdy strona zaskarży jednocześnie kilka aktów, lub też uczyni przedmiotem skargi bezczynność w zakresie niewydania większej ilości aktów, ewentualnie też bezczynność kilku organów, to sąd – do którego złożona została skarga – zmuszony jest do rozdzielenia tych skarg, nadania każdej sprawie osobnej sygnatury i orzekania w każdej z tych spraw indywidualnie”.