SN: administrator nieruchomości może pozwać członka wspólnoty

Administrator nieruchomości może wystąpić z pozwem przeciwko właścicielowi mieszkania zalegającemu z opłatami, o ile został to tego formalnie upoważniony przez zarząd wspólnoty. Taki wniosek płynie z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2013 r., sygn. akt: III CZP 42/13.

W uchwale Sąd Najwyższy odpowiedział na zapytanie prawne Legnickiego sądu: „czy wystąpienie przez wspólnotę mieszkaniową z pozwem przeciwko członkowi tej wspólnoty o zapłatę sumy pieniężnej z tytułu obciążających takiego członka kosztów na rzecz wspólnoty, wynikających z art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz.U. 2000, Nr 80, poz. 903 ze zm.), stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu w rozumieniu art. 22 ust. 2 tej ustawy?”

Zdaniem Sądu Najwyższego wystąpienie do sądu z pozwem przeciwko jednemu z członków wspólnoty o zapłatę zaległych opłat jest czynnością zwykłego zarządu, a więc nie wymaga uchwały pozostałych właścicieli członków wspólnoty.

Zgodnie z art. 13 ustawy o własności lokali „właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra”.

Więcej na: lex.pl

Share on LinkedInShare on FacebookEmail this to someone

Dodaj komentarz