Status aplikanta

Nadal pozostaje nieuregulowana kwestia statusu osoby, która ukończyła aplikację, przystąpiła do egzaminu radcowskiego lub adwokackiego, ale nie uzyskała jeszcze tytułu radcy prawnego.

Niestety jest to problem, o którym mówi się od dawna. Pomimo licznych obietnic na razie nie ma co liczyć na to, że sytuacja „aplikantów” ulegnie zmianie. Wprawdzie Sąd Najwyższy wydał stosowne postanowienie, które miała ułatwić życie aplikanom, jednak w praktyce nie jest one akceptowana przez wszystkie Sądy.

Poniżej Postanowienie Sądu Najwyższego i link do Stanowiska Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych, które dotyczą statusu aplikanta.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 marca 2012 r., sygn. akt I PK 185/11

Uwzględniając jedynie część przepisów ustawy z 1982 r. o radcach prawnych można dojść do wniosku, że ustawodawca odszedł od stworzenia konstrukcji ram czasowych statusu aplikanta, który byłby związany z okresem szkolenia. Celem takiego działania było wzmocnienie grupy osób świadczących pomoc prawną pod kontrolą samorządu radcowskiego, czyli osób, które skończyły aplikację radcowską, a nie zostały jeszcze radcami prawnymi. Bez znaczenia pozostaje okres, jaki upłynął od chwili zakończenia szkolenia, które zostaje potwierdzone otrzymanym zaświadczeniem o ukończeniu aplikacji. Zaświadczenie takie w żaden sposób nie wpływa na status aplikanta, a jego przedłożenie jest jedynie formalnym wymogiem dającym możliwości przystąpienia do egzaminu radcowskiego. Podobnie na status aplikanta nie wpływają niepomyślne próby zdania egzaminu zawodowego, wobec ustawowej możliwości wielokrotnego podejścia do egzaminu radcowskiego. Zakończenie aplikacji, a nawet utrzymanie negatywnego egzaminu radcowskiego nie stanowi podstawy do skreślenia z listy aplikantów radcowskich, chyba że nastąpi to w trybie prawem przewidzianym.

Stanowisko Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych:

status aplikanta

Share on LinkedInShare on FacebookEmail this to someone

Dodaj komentarz