SN: pismo zawierające uzupełnienie braków formalnych apelacji doręcza Sąd

Sąd Najwyższy w uchwale w składzie 3 sędziów odpowiedział na pytanie “czy przepis art. 132 § 1[1] k.p.c. dotyczy również wniesienia przez radcę prawnego pisma procesowego zawierającego uzupełnienie braków formalnych apelacji?”

Zdaniem Sądu Najwyższego “przepis art. 132 § 1[1] k.p.c. dotyczy również wniesionego przez pełnomocnika odpisu pisma procesowego zawierającego uzupełnienie braków formalnych apelacji”.

Co to oznacza w praktyce? Pismo zawierające uzupełnienie braków formalnych apelacji wnosi się do Sądu wraz z odpisami dla strony przeciwnej. Czyli schemat działania jest taki sam jak przy wnoszeniu apelacji.

Podstawa prawna: art. 132 § 1[1] k.p.c.

Art. 132. § 1. W toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami. Do pisma procesowego wniesionego do sądu dołącza się dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.

§ 1[1]. Przepis § 1 nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa, skargi o wznowienie postępowania, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi na orzeczenia referendarza sądowego, które należy złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2014 r., sygn. akt III CZP 47/14

Share on LinkedInShare on FacebookEmail this to someone

Dodaj komentarz